بلاکچین در کسب و کار

کاربرد بلاکچین در کسب و کار چیست؟ + ذکر چند مثال واقعی

فناوری بلاکچین امروزه در بخش های مختلف اقتصادی از جمله بهداشت ، آموزش ، کشاورزی ، خودرو و بانکداری کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. توانایی لدجر توزیع شده در ارائه یکپارچگی داده ها ، قابلیت ردیابی و شفافیت برخی از ویژگی های کلیدی است که باعث افزایش پذیرش آن توسط شرکت های این صنایع شده است.

عکس بلاکچین

چند نمونه عملی از کاربرد بلاک چین :

 زنجیره تامین ردیابی Bumble Bee ماهی با استفاده از بلاک چین:

در مارس 2019 ، Bumble Bee Foods ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان غذاهای دریایی در آمریکای شمالی ، با SAP ، یک شرکت ابری همکاری کرد. همکاری آنها باعث شد Bumble Bee بتواند از سرویس بلاک چین SAP برای پیگیری حرکت ماهی های تازه از اقیانوس اندونزی به بازار استفاده کند. در نتیجه ، مصرف کنندگان ماهی تن ماهی قادر به اسکن شناسه محصول هستند تا از اطمینان حاصل کنند که  مصرف ماهی ها مشکل ندارد.

قابلیت ردیابی غذای Aids Walmart با استفاده از بلاک چین:

از سال 2017 ، والمارت ، بزرگترین خرده فروش مواد غذایی آمریکا ، برای ردیابی مواد غذایی از بلاک چین استفاده می کند. در ژوئن سال 2019 ، والمارت در تلاش برای ردیابی محصولات دارویی با استفاده از بلاک چین با MediLedger ، کنسرسیوم دارویی ، همکاری کرد. به طور مشابه ، این خرده فروش در حال آزمایش یک سرویس بلاک چین برای ردیابی واردات میگو از هند به ایالات متحده است.

 Pzifer از بلاک چین برای تشخیص اینکه چه کسی یک دارو را لمس می کند ، استفاده می کنند:

Pzifer ، یک شرکت داروسازی ، در یک برنامه آزمایشی شرکت کرد که در آن از یک سیستم بلاک چین برای تعیین این که چه کسی و چه زمانی یک داروی خاص را لمس می کند٬  استفاده می شود. همچنین ، این سیستم تولید کنندگان مواد دارویی را قادر می سازد تا شناسه های منحصر به فردی را روی این محصولات قرار دهند تا امکان جعل ها را کاهش دهند.

تویوتا برای توسعه ماشینهای بدون راننده به بلاک چین متوسل می شود:

شرکت تویوتا موتور شرکت سازنده اتومبیل ژاپنی در حال آزمایش یک برنامه مبتنی بر بلاک چین و همچنین توسعه اتومبیل های خودران است. پیش از این ، تویوتا برای به حداقل رساندن کلاهبرداری در کمپین های خرید تبلیغاتی دیجیتال خود از بلاک چین استفاده می کرد.

MasterCard سیستم مبتنی بر بلاک چین برای پرداخت های لحظه ای ایجاد می کند

مستر کارت ثبت اختراعی را ثبت کرده است که نشان می دهد شرکت خدمات مالی در حال ایجاد یک سیستم پرداخت لحظه ای مبتنی بر بلاک چین است. در آگوست سال 2019 ، MasterCard همچنین اعلام کرد که محصولی مبتنی بر بلاک چین را برای مهار محصولات مد جعلی آزمایش می کند. این غول پرداخت در حال استخدام متخصصان بلاک چین است که ممکن است در تلاش برای ایجاد رمزنگاری و کیف پول آن باشد.

Verisart صحت آثار هنری با استفاده از بلاک چین تأیید می کند:

Verisart اولین شرکتی است که از بلاک چین برای کمک به پیشرفت و ردیابی هنر و کلکسیون استفاده می کند. در اوایل ماه جاری ، Verisart اعلام کرد که در فاینانسseed  2.5 میلیون دلار بودجه جمع آوری شده است. گفته می شود از این بودجه تسهیل کننده گسترش پلت فرم بلاک چین برای تأیید اعتبار بیشتر آثار هنری بیشتر است.

گروه De Beers زنجیره تامین الماس را با استفاده از بلاک چین دنبال می کند:

در ماه مه سال 2018 ، گروه De Beers ، یک تجارت الماس با همکاری سایر شرکت ها ، به منظور کاربرد بلاکچین، از بلاکچین برای ردیابی زنجیره تأمین الماس استفاده کرد. طبق گفته این شرکت ، این شرکت توانست جریان حرکت حدود 100 الماس از معدن تا خرده فروشان را پیگیری کند.

نتیجه گیری:

این ها برخی از موارد کاربرد بلاکچین هستند و نشان می دهد که این فناوری تقریباً در هر صنعت قابل اجرا است. شرکت هایی در سراسر جهان نیز محصولات خود را در بلاک چین توسعه می دهند هدف تأمین شفافیت در میان آن ها مشترک است.

ارز دیجیتال