فرمت RAW بهتر است یا JPG ؟

مقایسه فرمت عکس RAW و JPEG – کدامیک را انتخاب کنیم؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که بین فرمت‌های RAW و JPEG کدامیک میتواند امکانات بهتری در اختیار ما قرار دهد؟ چرا باید فرمت RAW را انتخاب کنیم؟ در این مقاله به این مورد میپردازیم:

فرمت RAW بالاترین کیفیت را به شما می‌دهد

با ابن فرمت، همه اطلاعات دریافتی از سنسور را ضبط می‌کنید و دستتان موقع ادیت عکس بازتر هست. وقتی در حالت RAW عکاسی می‌کنید میتوانید پردازش را خودتان به صورت دلخواه انجام دهید. در واقع این شمایید که کیفیت عکستان رو تعیین می‌کنید و میتوانید تصمیم بگیرید که تصویر نهایی از لحاظ کیفیت و ادیت چه مشخصاتی داشته باشد.

بیش نوردهی و کم نوردهی را راحت‌تر تنظیم می‌کنید

بسیاری اوقات ممکن است بخاطر شرایط محیط، مثل عکاسی خبری، ورزشی و رویدادها، ثبت لحظه‌ها برایتان از همه چیز مهم‌تر باشد و فرصت کافی برای تنظیم دقیق نوردهی نداشته باشید. برای همین ممکن است عکسهای شما دچار کم نوردهی یا بیش نوردهی بشوند. در چنین موقعیتی فرمت RAW کمکتان میکند تا با ااطلاعات کاملی که ذخیره کرده، بتوانید تصویر را بدون کاهش محسوس کیفیت، ادیت کنید.

فرمت RAW برای چاپ عالیست !

بخاطر درجه‌بندی دقیق‌تر رنگها و سایر پارامترها، فرمت RAW برای چاپ، گزینه مناسب‌تری نسبت به JPG است. مخصوصاً برای چاپ در ابعاد بزرگ و استفاده‌های تجاری و تبلیغاتی.

این گزینه مخصوص حرفه‌ای هاست

شما به عنوان یکی عکاس حرفه‌ای باید بالاترین کیفیت ممکن را به مشتریان خود ارائه دهید. با فرمت RAW میتوانید همه موارد را به بهترین شکل انجام دهید و باکیفیت‌ترین عکس را به مشتری تحویل دهید.