تکنولوژی کفش ورزشی

تکنولوژی‌های استفاده شده در کفش های پیاده‌ روی و ورزشی

خرید بهترین کفش پیاده روی یا همان کفش رانینگ از میان گزینه‌های زیادی که پیش رو داریم همیشه آسان نیست. برای انتخاب کفش مناسب برای پیاده‌روی طولانی و دویدن باید به موارد زیادی در انتخاب کفش اهمیت دهیم. البته باید به این نکته بسیار توجه داشت که انتخاب هر وسیله‌ای به معیارهای زیادی بستگی دارد. در واقع هنگام خرید، نکاتی زیادی از ویژگی‌های کیفی نظیر مواد اولیه‌ی استفاده شده در ساخت کفش تا طراحی و رنگ‌بندی، می‌توانند در انتخاب ما نقش بسیار زیاد و مهمی داشته باشند.

1- تکنولوژی Boost در کفش‌های آدیداس

کتونی ادیداس اصل

یکی از تکنولوژی‌های مطرح به کار رفته شده در کفش‌ های آدیداس، تکنولوژی Boost است. این تکنولوژی در ساخت لایه‌ی میانی کفش‌های ورزشی به کار می‌رود و باعث کاهش میزان فشار وارد شده به پا می‌شود. عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که در ساختار لایه‌ی میانی از ماده شیمیایی TPU یا ترموپلاستیک پلی‌اورتان استفاده می‌شود که با فشرده شدن به هم باعث افزایش میزان بازگشت انرژی به پا خواهد شد.

‌۲- تکنولوژی Z Pump در کفش‌های ریباک

کتونی اورجینال ریباک | ریبوک

Z Pump نوعی تکنولوژی در ساخت کفش‌ های پیاده روی ورزشی ریباک است که به وسیله‌ی آن کفش می‌تواند به شکلی مطلوب قالب پا شود. کفش‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند دارای منفذی با درپوش هستند. با استفاده از این منفذ می‌توانید فضای مابین تودوزی و رویه کفش را باد کنید تا کفش به خوبی قالب پایتان شود. این موضوع تاثیر به سزایی در افزایش عملکرد ورزشکاران خواهد داشت.

۳- تکنولوژی Flywire در کفش‌های نایکی

فرق کتونی نایک اصل و فیک

تکنولوژی Flywire یکی از انواع تکنولوژی‌هایی است که برای قالب شدن بهتر کفش در پا به کار می‌رود. کفش‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، کابل‌هایی در طرفین خود دارند که باعث خواهند شد کفش پا را به خوبی دربرگیرد. همچنین از این تکنولوژی در قسمت رویه‌ی برخی کفش‌ها هم استفاده می‌شود که باعث ایجاد وزنی سبک‌تر در کفش خواهد شد.

۴- تکنولوژی Endofit در کفش‌های سالومون

کفش سالومون

تکنولوژی EndoFit با تمرکز بر ایجاد حسی بهتر در زمان به پا داشتن کفش، برای محصولات سالومون در نظر گرفته شده است. کفش‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند تودوزی شبیه به جوراب دارند که کمک خواهد کرد در زمان پوشیدن این کفش‌ها راحتی بیشتری داشته باشید.

۵- تکنولوژی Micro G در کفش‌های آندر آرمور

کتونی آندرمور

تکنولوژیMicro G بیشتر در ساخت لایه‌ی میانی کفش پیاده روی آندر آرمور به کار می‌رود. لایه‌ی میانی کفش‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند دارای ساختاری از جنس فوم است که علاوه بر ایجاد وزنی سبک در کفش، ضربات وارد شده از کف را کمتر به پا منتقل می‌کند. این تکنولوژی همچنین به افزایش انعطاف‌پذیری در زمان ورزش کمک زیادی خواهد کرد.

۶- تکنولوژی Go Pillars در کفش‌های اسکچرز

کتونی اسکیچرز اصل

با توجه به این که بیشتر کفش‌ های تولید شده توسط شرکت اسکچرز کفش‌هایی مناسب برای پیاده روی هستند، در ساخت محصولات این شرکت تکنولوژی‌هایی به کار می‌رود که باعث افزایش میزان راحتی در زمان استفاده شود. استفاده از تکنولوژی Go Pillars در محصولات اسکچرز نیز به همین منظور صورت گرفته است. لایه‌ی میانی کفش‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند دارای ستون‌هایی از جنس فوم است که با کاهش فشار‌های وارد شده از کف به پا، باعث راحتی بیشتری خواهند شد. همچنین این میله‌های فومی در لایه‌ی میانی کفش پیاده روی به گونه‌ای قرار داده شده که کمترین میزان فشار به پاشنه‌ی پا وارد شود.

منبع : دیجیکالامگ