فرق ارزدیجیتال با رمزارز چیست | معنی رمز ارز | معنی ارز دیجیتال

تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز چیست ؟

آیا میدانستید تفاوت ارز دیجیتال و رمزارز در چیست؟ ارزهای دیجیتال یا پول دیجیتال یا رمز الکترونیکی، همه اینها اسم هایی است که برای نوعی ارز به کار میرود که ماهیت فیزیکی ندارد اما ویژگی های ارزهای فیزیکی را دارد. میشود آنها را دریافت کرد انتقال داد و یا به ارز دیگه ای تبدیل کرد و همچنین خرید و فروش انجام داد. هر ارزدیجیتال یک معادل فیزیکی دارد. به عنوان مثال : یوآن دیجیتال یک نوع ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

موجودی حساب بانکی، ساده ترینمثال ارز دیجیتال است. در این مثال، کاربرمعادل مبلغ ریالی که نزد بانک موجودی دارد، ارز دیجیتال دریافت می‌کند.

رمز ارز چیست ؟

رمزارزها نیز خود یک نوع ارز دیجیتال به شمار می‌آیند. این ارزها جهت امنیت بالا در تبادلات، هریک از الگوریتم‌های رمزنگاری پیچیده‌ای استفاده می‌کنند.

رمزارزها برخلاف ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و توسط هیچ حکومت، سازمان یا ارگان خاصی کنترل نمی‌شوند.

تفاوت رمزارز و ارز دیجیتال

رمز ارزها چه ویژگی‌هایی دارند؟

ناشناس بودن:

در حقیقت رمزارزها با این نگرش ساخته شده‌اند که حتی در شرایطی که اعضای شبکه همگی ناشناس باشند و هیچ اعتمادی بین آنها وجود نداشته باشد، به درستی از عهده فرآیندهای تعریف شده شبکه مانند خرید، فروش و انتقال برآیند.

نفوذ پذیری:

در ارزهای دیجیتال و مجازی، بطور معمول اطلاعات در سرورها و مراکز داده مرکزی نگهداری می‌شوند.این سرورها همواره ممکن است مورد حملات سایبری قرار بگیرند و یا دستکاری شوند. رمزارزها اما داده ها را در یک دفتر کل توزیع‌شده نگهداری می‌کنند. درواقع تمامی کاربران یک نسخه از اطلاعات صحیح را در اختیار دارند. برای دستکاری اطلاعات در چنین شبکه‌ای باید داده‌های نیمی از اعضا را دستکاری کرد!

غیر متمرکز در مقابل متمرکز :

درست مانند سیستم بانکی سنتی، اکر ارزهای دیجیتال توسط سازمان‌های نظارتی نظیر صندوق فدرال یا دیگر صندوق‌های دولتی تعیین شده تنظیم می‌شود. این بدان معنی است که معاملاتبطور مداوم نظارت می‌شوند و ارزش آنها تویط این سازمان‌های نظارتی تعیین می‌شوند. اما رمزارزها اینطور نستند و کاملا غیرمتمرکز هستند.

سیال بودن :

سرعت و سیالیت مهم‌ترین ویژگی پول‌های دیجیتالی است. زمانی که افراد در دارایی‌هایی همانند یک استارت‌آپ سرمایه‌گذاری می‌کنند، ممکن است پول‌هایشان برای چندسال قفل شود. در این شرایط تا زمانیکه کسی سهامشان را خریداری نکند،‌شرکت به نتیجه نرسد یا عمومی نشود، در این وضعیت گیر خواهند کرد. اما درصورتیکه این دارایی‌ها در رمزارزها سرمایه‌گذاری شود، سرمایه همیشه در جریان خواهد بود